Bár Húsvét óta nem jelentkeztünk, de mostantól újult erővel újra beszámolunk, hogy miket alkotunk műhelyünkben és mi történik a Szalmaporta háza táján.

Lovas ceruza szalmával

Az elmúlt pár napban leginkább ceruzákat készítettem, amiből év végére, szerencsére egy darab sem maradt készleten. Most viszont megvásárolható a Meska üzletünkben is. A téli, nyugodtabb időszakban igyekszem minden termékemből néhány darabot készíteni, hogy mire újra megnyit a kézműves házunk, március 15-én, már feltöltött dobozokkal várhassam Vendégeinket!
 
De vissza a ceruzához! Azt tudtátok, hogy a ma ismert ceruzákat az 1700-as évek végén kezdték gyártani? A grafitot, mint szénszármazékot az 1500-as években, Angliában fedezték fel.   A ceruzabél elkészítésekor gondosan felaprítják a grafitot úgy, hogy kristályos szerkezete lehetőleg ép maradjon, mert ettől függ a ceruzavonalak egyenletessége és fedőképessége. A kívánt keménység eléréséhez tisztított finom agyaggal keverik össze. Az elegy gyúrhatóságának fokozására vizet is adnak hozzá, majd dagasztógépbe teszik, azután hengerszékeken és sajtolókon vezetik keresztül. 1000-1200 fokos szárítógépben megszárítják. A száraz ceruzabeleket légritkított térben viaszkeverékkel és zsiradékkal itatják át. A ceruza másik nagyon fontos kelléke a háza, a fahüvely. Ennek nyersanyaga kizárólag távoli erdők különleges fái voltak, ezek vetemedtek a legkevésbé. A vetemedés elkerülésére régebben az ócska faházak gerendáit, vasúti talpfákat, leselejtezett hajók deszkáit használták ceruzaháznak. Ez a forrás azonban véges, így más technológia után kutattak a gyárak mérnökei. Ma már nemesítéssel, impregnálással a frissen vágott hársfából, égerfából s némely fenyőből is jó minőségű ceruzahüvelyt lehet előállítani. Forrás
 
De hogyan is készül az én ceruzám, íme néhány fázisfotó:
 
 
 
 
 
 
Ezeket a lépéseket ismételgetve néhány estén keresztül már egy egész istállónyi lovacska sorakozik a műhelyemben:
 

Lovas sereg

 
Már sajnálom, hogy tegnap este videót nem készítettünk, mert annyit kacarásztunk a lányommal alkotás közben, hogy jó lenne, ha Ti is hallanátok. De majd legközelebb…
 
 
Veronika